All members serving in the 42nd Parliament: – present

MPP Riding Sort descending
Phillips, Hon. Rod Ajax
Mantha, Michael Algoma—Manitoulin
Parsa, Michael Aurora—Oak Ridges—Richmond Hill
Khanjin, Andrea Barrie—Innisfil
Downey, Doug Barrie—Springwater—Oro-Medonte
Smith, Hon. Todd Bay of Quinte
Berns-McGown, Rima Beaches—East York
Singh, Sara Brampton Centre
Singh, Gurratan Brampton East
Yarde, Kevin Brampton North
Sarkaria, Prabmeet Singh Brampton South
Sandhu, Amarjot Brampton West
Bouma, Will Brantford—Brant
Walker, Hon. Bill Bruce—Grey—Owen Sound
McKenna, Jane Burlington
Karahalios, Belinda Cambridge
Ghamari, Goldie Carleton
Nicholls, Rick Chatham-Kent—Leamington
Stiles, Marit Davenport
Coteau, Michael Don Valley East
Ke, Vincent Don Valley North
Wynne, Kathleen O. Don Valley West
Jones, Hon. Sylvia Dufferin—Caledon
Park, Lindsey Durham
Martin, Robin Eglinton—Lawrence
Yurek, Hon. Jeff Elgin—Middlesex—London
Natyshak, Taras Essex
Surma, Kinga Etobicoke Centre
Ford, Hon. Doug Etobicoke North
Hogarth, Christine Etobicoke—Lakeshore
Skelly, Donna Flamborough—Glanbrook
Simard, Amanda Glengarry—Prescott—Russell
Schreiner, Mike Guelph
Barrett, Toby Haldimand—Norfolk
Scott, Hon. Laurie Haliburton—Kawartha Lakes—Brock
Horwath, Andrea Hamilton Centre
Miller, Paul Hamilton East—Stoney Creek
Taylor, Monique Hamilton Mountain
Shaw, Sandy Hamilton West—Ancaster—Dundas
Kramp, Daryl Hastings—Lennox and Addington
Rakocevic, Tom Humber River—Black Creek
Thompson, Hon. Lisa M. Huron—Bruce
Fullerton, Hon. Merrilee Kanata—Carleton
Rickford, Hon. Greg Kenora—Rainy River
Mamakwa, Sol Kiiwetinoong
Arthur, Ian Kingston and the Islands
Lecce, Stephen King—Vaughan
Lindo, Laura Mae Kitchener Centre
Fee, Amy Kitchener South—Hespeler
Harris, Mike Kitchener—Conestoga
McNaughton, Hon. Monte Lambton—Kent—Middlesex
Hillier, Randy Lanark—Frontenac—Kingston
Clark, Hon. Steve Leeds—Grenville—Thousand Islands and Rideau Lakes
Kernaghan, Terence London North Centre
Sattler, Peggy London West
Armstrong, Teresa J. London—Fanshawe
Calandra, Paul Markham—Stouffville
Kanapathi, Logan Markham—Thornhill
Pang, Billy Markham—Unionville
Gill, Parm Milton
Kusendova, Natalia Mississauga Centre
Rasheed, Kaleed Mississauga East—Cooksville
Sabawy, Sheref Mississauga—Erin Mills
Cuzzetto, Rudy Mississauga—Lakeshore
Anand, Deepak Mississauga—Malton
Tangri, Nina Mississauga—Streetsville
Bourgouin, Guy Mushkegowuk—James Bay
MacLeod, Hon. Lisa Nepean
Elliott, Hon. Christine Newmarket—Aurora
Burch, Jeff Niagara Centre
Gates, Wayne Niagara Falls
Oosterhoff, Sam Niagara West
Gélinas, France Nickel Belt
Fedeli, Hon. Victor Nipissing
Piccini, David Northumberland—Peterborough South
Crawford, Stephen Oakville
Triantafilopoulos, Effie J. Oakville North—Burlington
Lalonde, Marie-France Orléans
French, Jennifer K. Oshawa
Harden, Joel Ottawa Centre
Fraser, John Ottawa South
Roberts, Jeremy Ottawa West—Nepean
Des Rosiers, Nathalie Ottawa—Vanier
Hardeman, Hon. Ernie Oxford
Karpoche, Bhutila Parkdale—High Park
Miller, Norman Parry Sound—Muskoka
Pettapiece, Randy Perth—Wellington
Smith, Dave Peterborough—Kawartha
Bethlenfalvy, Hon. Peter Pickering—Uxbridge
Yakabuski, Hon. John Renfrew—Nipissing—Pembroke
Wai, Daisy Richmond Hill
Bailey, Robert Sarnia—Lambton
Romano, Ross Sault Ste. Marie
Mitas, Christina Maria Scarborough Centre
Cho, Hon. Raymond Sung Joon Scarborough North
Begum, Doly Scarborough Southwest
Babikian, Aris Scarborough—Agincourt
Hunter, Mitzie Scarborough—Guildwood
Thanigasalam, Vijay Scarborough—Rouge Park
Dunlop, Jill Simcoe North
Wilson, Jim Simcoe—Grey
Glover, Chris Spadina—Fort York
Stevens, Jennifer (Jennie) St. Catharines
McDonell, Jim Stormont—Dundas—South Glengarry
West, Jamie Sudbury
Martow, Gila Thornhill
Monteith-Farrell, Judith Thunder Bay—Atikokan
Gravelle, Michael Thunder Bay—Superior North
Vanthof, John Timiskaming—Cochrane
Bisson, Gilles Timmins
Morrison, Suze Toronto Centre
Tabuns, Peter Toronto—Danforth
Andrew, Jill Toronto—St. Paul's
Bell, Jessica University—Rosedale
Tibollo, Hon. Michael A. Vaughan—Woodbridge
Fife, Catherine Waterloo
Arnott, Hon. Ted Wellington—Halton Hills
Coe, Lorne Whitby
Cho, Stan Willowdale
Gretzky, Lisa Windsor West
Hatfield, Percy Windsor—Tecumseh
Baber, Roman York Centre
Hassan, Faisal York South—Weston
Mulroney, Hon. Caroline York—Simcoe