Teresa J. Armstrong

Headshot of Teresa Armstrong.

Current parliamentary roles

Deputy Third Party Whip

Dates of service

(general election) (Parliament dissolved)

Career details

Parliament 41 ( July 2, 2014 – May 8, 2018 )

Critic, Anti-Racism Directorate

Critic, Home and Long-Term Care

Deputy Third Party Whip

Critic, Seniors' Affairs

Critic, Citizenship, Immigration and International Trade

Parliament 40 ( November 21, 2011 – May 2, 2014 )

Member, Standing Committee on Justice Policy

Member, Standing Committee on Justice Policy

Critic, Training, Colleges and Universities

Critic, Seniors' Issues

Party affiliation(s)

New Democratic Party of Ontario