Wayne Gates

Wayne Gates photo

Dates of service

(by-election) (Parliament dissolved)

Career details

42nd Parliament (July 11, 2018 – May 3, 2022 )

Member, Standing Committee on Government Agencies

Critic, Auto Strategy

Critic, Workplace Health and Safety; Training, Trades and Apprenticeships;

Critic, Auto and Manufacturing

Critic, Workplace Health and Safety

Critic, Health and Safety, WSIB

Vice-Chair, Standing Committee on Estimates

Member, Standing Committee on Estimates

Member, Standing Committee on Estimates

41st Parliament (July 2, 2014 – May 8, 2018 )

Critic, Government and Consumer Services

Critic, Infrastructure

Critic, Transportation

Member, Standing Committee on Government Agencies

Critic, Economic Development and Employment

Critic, Small Business

Party affiliation(s)

New Democratic Party of Ontario