Lorne Coe

Lorne Coe photo

Dates of service

(by-election) (Parliament dissolved)

Career details

42nd Parliament (July 11, 2018 – May 3, 2022 )

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Member, Standing Committee on Estimates

Member, Standing Committee on Justice Policy

Member, Standing Committee on Government Agencies

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Chief Government Whip

Member, Standing Committee on General Government

Deputy Government Whip

41st Parliament (July 2, 2014 – May 8, 2018 )

Critic, Education

Critic for Post-Secondary Education

Associate Critic for Education

Critic for Advanced Education, Skills and Development

Critic, Training, Colleges and Universities

Member, Standing Committee on Social Policy

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario