Michael Mantha

Headshot of Michael Mantha

Dates of service

(general election) (Parliament dissolved)

Career details

41st Parliament ( July 2, 2014 – May 8, 2018 )

Chair, Standing Committee on Estimates

Critic for Indigenous Relations and Reconciliation

Member, Standing Committee on Justice Policy

Member, Standing Committee on Estimates

Vice-Chair, Standing Committee on Estimates

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Member, Standing Committee on Justice Policy

Critic, Northern Development and Mines

40th Parliament ( November 21, 2011 – May 2, 2014 )

Caucus Chair

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Member, Standing Committee on Social Policy

Member, Standing Committee on Social Policy

Critic, Northern Development and Mines

Party affiliation(s)

New Democratic Party of Ontario