John Fraser

Headshot of John Fraser.

Current parliamentary roles

Parliamentary Assistant to the Minister of Health and Long-Term Care

Dates of service

(by-election) (Parliament dissolved)

Career details

41st Parliament ( July 2, 2014 – May 8, 2018 )

Member, Standing Committee on Social Policy

Member, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on Social Policy

Chair, Standing Committee on Government Agencies

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Government Agencies

Parliamentary Assistant to the Minister of Health and Long-Term Care

40th Parliament ( November 21, 2011 – May 2, 2014 )

Parliamentary Assistant to the Minister of Natural Resources

Parliamentary Assistant to the Minister of Northern Development and Mines

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Member, Standing Committee on General Government

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party