Michael Coteau

Headshot of Michael Coteau.

Current parliamentary roles

Minister Responsible for Anti-Racism
Minister of Children and Youth Services
Minister of Community and Social Services

Dates of service

(general election) (Parliament dissolved)

Career details

Parliament 41 ( July 2, 2014 – May 8, 2018 )

Minister of Community and Social Services

Minister of Children and Youth Services

Minister Responsible for Anti-Racism

Minister Responsible for the 2015 Pan and Parapan American Games

Minister of Tourism, Culture and Sport

Parliament 40 ( November 21, 2011 – May 2, 2014 )

Minister of Citizenship and Immigration

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Member, Standing Committee on General Government

Parliamentary Assistant to the Minister of Tourism, Culture and Sport (Culture and Sport)

Parliamentary Assistant to the Minister of Tourism and Culture (Culture)

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party