Jennifer K. French

Jennifer K. French photo

Current parliamentary roles

Third Deputy Chair of the Committee of the Whole House

Dates of service

(general election) (Parliament dissolved)

Career details

42nd Parliament (July 11, 2018 – May 3, 2022 )

Critic, Transportation and Highways

Critic, Infrastructure

Third Deputy Chair of the Committee of the Whole House
– present

41st Parliament (July 2, 2014 – May 8, 2018 )

Critic, Youth Engagement

Critic, Citizenship and Immigration

Critic, Community Safety and Correctional Services

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Critic, Pensions

Party affiliation(s)

New Democratic Party of Ontario