Gila Martow

Gila Martow photo

Dates of service

(by-election) (Parliament dissolved)

Career details

42nd Parliament (July 11, 2018 – May 3, 2022 )

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Parliamentary Assistant to the Minister of Francophone Affairs

Member, Standing Committee on Estimates

Parliamentary Assistant to the Minister of Labour

41st Parliament (July 2, 2014 – May 8, 2018 )

Critic for Greater Toronto Area Issues

Critic for Children, Youth and Families

Associate Critic, Culture

Critic, Anti-Racism Secretariat

Member, Standing Committee on Social Policy

Critic, Intergovernmental Affairs

Critic, Francophone Affairs

Critic, Greater Toronto Area Issues

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario