Peggy Sattler

Headshot of Peggy Sattler.

Dates of service

(by-election) (Parliament dissolved)

Career details

Parliament 41 ( July 2, 2014 – May 8, 2018 )

Critic, Education

Critic for Advanced Education, Skills and Development

Critic, Women's Issues

Member, Select Committee on Sexual Violence and Harassment

Critic, Training, Colleges and Universities

Critic, Research and Innovation

Parliament 40 ( November 21, 2011 – May 2, 2014 )

Critic, Community Safety and Correctional Services

Member, Standing Committee on General Government

Party affiliation(s)

New Democratic Party of Ontario