Grant Crack

Headshot of Grant Crack

Dates of service

(general election) (did not seek re-election)

Career details

41st Parliament ( July 2, 2014 – May 8, 2018 )

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Parliamentary Assistant to the Minister of Agriculture, Food and Rural Affairs

Chair, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on Estimates

Parliamentary Assistant to the Minister of Education

40th Parliament ( November 21, 2011 – May 2, 2014 )

Chair, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Parliamentary Assistant to the Minister of Agriculture and Food

Parliamentary Assistant to the Minister Responsible for Francophone Affairs

Member, Standing Committee on Estimates

Parliamentary Assistant to the Minister of Rural Affairs

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Member, Standing Committee on Estimates

Parliamentary Assistant to the Minister of Agriculture, Food and Rural Affairs

Parliamentary Assistant to the Minister Responsible for Francophone Affairs

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party