Jane McKenna

Jane McKenna photo

Dates of service

(general election) (did not seek re-election)

(general election) (not re-elected)

Career details

42nd Parliament (July 11, 2018 – May 3, 2022 )

Associate Minister of Children and Women's Issues

Parliamentary Assistant to the Minister of Labour, Training and Skills Development

Parliamentary Assistant to the Minister of Labour

Chair, Standing Committee on the Legislative Assembly

Member, Standing Committee on Estimates

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

40th Parliament (November 21, 2011 – May 2, 2014 )

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Critic, Economic Development, Trade & Employment

Member, Standing Committee on Social Policy

Critic, Government Services

Member, Standing Committee on Social Policy

Critic, Children and Youth Services

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario