Maria Van Bommel

Headshot of Maria Van Bommel.

Dates of service

(general election) (not re-elected)

Career details

39th Parliament (November 28, 2007 – September 7, 2011 )

Member, Select Committee on the proposed transaction of the TMX Group and the London Stock Exchange Group

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Member, Standing Committee on Estimates

Parliamentary Assistant to the Minister of Agriculture, Food and Rural Affairs

Parliamentary Assistant to the Minister Responsible for Women's Issues

Member, Select Committee on Mental Health and Addictions

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Government Agencies

Parliamentary Assistant to the Minister of Children and Youth Services

38th Parliament (November 19, 2003 – September 10, 2007 )

Vice-Chair, Standing Committee on Justice Policy

Member, Standing Committee on Justice Policy

Parliamentary Assistant to the Minister of Agriculture, Food and Rural Affairs

Parliamentary Assistant to the Minister of Agriculture, Food and Rural Affairs

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Parliamentary Assistant to the Minister of Municipal Affairs and Housing (Rural)

Member, Standing Committee on General Government

Parliamentary Assistant to the Minister of Municipal Affairs (Rural)

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party