Simon S. Cook

Dates of service

(general election)

Career details

2nd Parliament (December 7, 1871 – December 23, 1874 )

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Select Committee appointed to inquire into the working of the Tavern and Shop License Act of 1868, etc.

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Select Committee to inquire into the working of the tavern and shop license

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Standing Orders

1st Parliament (December 27, 1867 – February 25, 1871 )

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Select Committee to enquire into the nature and extent of the exportation of saw logs, shingle boats and stave bolts cut in the province and exported from the Dominion

Member, Standing Committee on Standing Orders

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party