Lisa Gretzky

Lisa Gretzky photo

Current parliamentary roles

First Deputy Chair of the Committee of the Whole House

Dates of service

(general election) (Parliament dissolved)

Career details

42nd Parliament (July 11, 2018 – May 3, 2022 )

Critic, Community and Social Services

First Deputy Chair of the Committee of the Whole House
– present

41st Parliament (July 2, 2014 – May 8, 2018 )

Critic, Homelessness

Critic, Community and Social Services

Critic, Education

Member, Standing Committee on General Government

Critic, Community Safety and Correctional Services

Party affiliation(s)

New Democratic Party of Ontario