Peggy Sattler (London West)

Peggy Sattler photo

Current parliamentary roles

Critic, Labour
Critic, Democratic Reform
Opposition House Leader

Current party

New Democratic Party of Ontario

Contact information

Legislative office

Room 359
Main Legislative Building, Queen's Park

Toronto,
ON
M7A 1A8
Tel.
416-325-6908
Fax
416-325-7030

Constituency office

Unit 101
240 Commissioners Rd. W

London,
ON
N6J 1Y1
Tel.
519-657-3120
Fax
519-657-0368

Dates of service

(by-election) – present

Career details

42nd Parliament (July 11, 2018 – present )

Opposition House Leader
– present

Critic, Labour
– present

Critic, Democratic Reform
– present

Critic, Pay Equity

Critic, Employment Standards

Deputy Opposition House Leader

Critic, Economic Development

Vice-Chair, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Public Accounts

41st Parliament (July 2, 2014 – May 8, 2018 )

Critic for Advanced Education, Skills and Development

Critic, Education

Critic, Women's Issues

Member, Select Committee on Sexual Violence and Harassment

Critic, Research and Innovation

Critic, Training, Colleges and Universities

40th Parliament (November 21, 2011 – May 2, 2014 )

Critic, Community Safety and Correctional Services

Member, Standing Committee on General Government

Party affiliation(s)

New Democratic Party of Ontario
– present