Henry Corby

Dates d’entrée en fonction et de départ

(élection générale)

Rôles

2e législature (7 décembre 1871 – 23 décembre 1874 )

Membre, Comité permanent du Règlement

Membre, Comité permanent du Règlement

Membre, Comité permanent du Règlement

Membre, Select Committee to inquire and report as to the best means of protecting the valuable timber of the province from the ravages of fire, or other causes of waste

Membre, Comité permanent du Règlement

1re législature (27 décembre 1867 – 25 février 1871 )

Membre, Comité permanent du Règlement

Membre, Select Committee to consider Bill 89 (To Make provisions for the registration of marks or brands used in marking timber)

Membre, Comité permanent du Règlement

Membre, Comité permanent du Règlement

Appartenance

Conservative Party