Henry Corby

Dates of service

(general election)

Career details

Parliament 2 ( December 7, 1871 – December 23, 1874 )

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Select Committee to inquire and report as to the best means of protecting the valuable timber of the province from the ravages of fire, or other causes of waste

Member, Standing Committee on Standing Orders

Parliament 1 ( December 27, 1867 – February 25, 1871 )

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Select Committee to consider Bill 89 (To Make provisions for the registration of marks or brands used in marking timber)

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Standing Orders

Party affiliation(s)

Conservative Party