William Fitzsimmons

Dates of service

(general election)

Career details

2nd Parliament (December 7, 1871 – December 23, 1874 )

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Striking Committee to appoint members to standing committees

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Striking Committee to appoint members to standing committees

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Select Committee on the Resolution adopted by this House on Wednesday last, etc.

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

1st Parliament (December 27, 1867 – February 25, 1871 )

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Special Committee to consider the Municipal and Assessments Act

Party affiliation(s)

Conservative Party