Welland Stewart Gemmell

Dates of service

(general election)

Career details

Parliament 24 ( February 21, 1952 – May 2, 1955 )

Minister of Lands and Forests

Minister of Mines

Parliament 23 ( February 10, 1949 – October 6, 1951 )

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Mining

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Mining

Minister of Mines

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Labour

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Mining

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Striking Committee to appoint members to standing committees

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario