Tony Clement

Dates of service

(general election) (not re-elected)

Career details

Parliament 37 ( October 20, 1999 – September 2, 2003 )

Minister of Health and Long-Term Care

Minister of Health and Long-Term Care

Minister of Municipal Affairs and Housing

Minister of the Environment

Parliament 36 ( September 26, 1995 – May 5, 1999 )

Minister of Transport

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Parliamentary Assistant to the Deputy Premier

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Member, Standing Committee on Estimates

Parliamentary Assistant to the Minister of Citizenship, Culture and Recreation

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario