Susan A. Fish

Dates of service

(general election)

Career details

33rd Parliament (June 4, 1985 – July 31, 1987 )

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Critic, Education

Member, Select Committee on the Environment

Vice-Chair, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Critic, Environment

Critic, Women's Issues

Critic, Municipal Affairs

Vice-Chair, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Select Committee on the Environment

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Minister of the Environment

32nd Parliament (April 21, 1981 – March 25, 1985 )

Minister of Citizenship and Culture

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on Resources Development

Parliamentary Assistant to the Minister of Citizenship, Culture and Recreation

Member, Standing Committee on Social Development

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario