Steve Gilchrist

Dates of service

(general election) (not re-elected)

Career details

37th Parliament (October 20, 1999 – September 2, 2003 )

Member, Standing Committee on Public Accounts

Parliamentary Assistant to the Minister of the Environment

Parliamentary Assistant to the Government House Leader

Parliamentary Assistant to the Minister of Environment and Energy

Member, Select Committee on Alternative Fuel Sources

Commissioner, Board of Internal Economy

Chair, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on General Government

Minister of Municipal Affairs and Housing

36th Parliament (September 26, 1995 – May 5, 1999 )

Member, Standing Committee on General Government

Parliamentary Assistant to the Minister of Municipal Affairs and Housing

Member, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Parliamentary Assistant to the Minister of Municipal Affairs and Housing

Chair, Standing Committee on Resources Development

Member, Standing Committee on Resources Development

Member, Standing Committee on Public Accounts

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario