Robert Wayne Gibson

Dates of service

(by-election)

Career details

27th Parliament ( October 29, 1963 – September 5, 1967 )

Member, Standing Committee on Natural Resources, Wildlife and Mining

Member, Standing Committee on Labour, Legal and Municipal Bills

Member, Standing Committee on Natural Resources, Wildlife and Mining

Member, Standing Committee on Highways and Tourism

Member, Standing Committee on Agriculture

Member, Standing Committee on Highways and Tourism

Member, Standing Committee on Natural Resources, Wildlife and Mining

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

26th Parliament ( January 26, 1960 – August 16, 1963 )

Member, Standing Committee on Education

Member, Standing Committee on Labour

Member, Standing Committee on Conservation, Lands and Forests

Member, Standing Committee on Highways and Highway Safety

Member, Standing Committee on Travel and Publicity

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Travel and Publicity

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Highways and Highway Safety

Member, Standing Committee on Education

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Labour

Member, Standing Committee on Conservation, Lands and Forests

Member, Standing Committee on Agriculture

Party affiliation(s)

Liberal-Labour

Ontario Liberal Party