Robert Gibbons

Dates of service

(general election)

(general election)

Career details

2nd Parliament (December 7, 1871 – December 23, 1874 )

Member, Select Committee to inquire into the working of the tavern and shop license

Member, Standing Committee on Private Bills

1st Parliament (December 27, 1867 – February 25, 1871 )

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Select Committee to consider Bill 30, An Act for the Encouragement of Agriculture, Horticulture, Arts and Manufactures

Member, Special Committee to consider the Municipal and Assessments Act

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party