Philip Gerard Givens

Dates of service

(general election)

Career details

30th Parliament (October 28, 1975 – April 29, 1977 )

Member, Standing Committee on Members' Services

Member, Select Committee on Highway Safety

Member, Standing Committee on Procedural Affairs

Member, Standing Committee on Private Bills

29th Parliament (December 13, 1971 – August 11, 1975 )

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Select Committee on the Ontario Municipal Board

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on Private Bills

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party