Philip Andrew Gillies

Dates of service

(general election)

Career details

33rd Parliament ( June 4, 1985 – July 31, 1987 )

Member, Select Committee on the Environment

Member, Standing Committee on Public Accounts

Critic, Environment

Member, Standing Committee on Public Accounts

Critic, Labour

Critic, Skills Development

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Select Committee on the Environment

Minister of Skills Development

32nd Parliament ( April 21, 1981 – March 25, 1985 )

Minister Without Portfolio

Member, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on Regulations and Other Statutory Instruments

Parliamentary Assistant to the Minister of Labour

Member, Standing Committee on Social Development

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on Social Development

Member, Select Committee on Pensions

Parliamentary Assistant to the Minister of Social Development

Member, Standing Committee on Social Development

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario