Peter Fonseca

Dates of service

(general election) (resigned)

Career details

39th Parliament (November 28, 2007 – September 7, 2011 )

Member, Standing Committee on Estimates

Minister of Labour

Minister of Tourism

38th Parliament (November 19, 2003 – September 10, 2007 )

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Parliamentary Assistant to the Minister of Health Promotion

Member, Standing Committee on Social Policy

Member, Standing Committee on Justice and Social Policy

Member, Standing Committee on Public Accounts

Parliamentary Assistant to the Minister of Health and Long-Term Care

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party