Leeming Carr

Dates of service

(general election)

Career details

Parliament 17 ( February 2, 1927 – September 17, 1929 )

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Labour

Member, Standing Committee on Labour

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Printing

Minister Without Portfolio

Parliament 16 ( February 6, 1924 – October 18, 1926 )

Member, Standing Committee on Labour

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Labour

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Labour

Member, Standing Committee on Municipal Law

Minister Without Portfolio

Party affiliation(s)

Conservative Party