Ketchum Graham

Dates of service

(general election)

Career details

2nd Parliament ( December 7, 1871 – December 23, 1874 )

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Railways

1st Parliament ( December 27, 1867 – February 25, 1871 )

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Railways

Member, Select Committee to inquire into and report upon the endowment and utility of Upper Canada College and its relationship to the educational system

Member, Select Committee to enquire into the usefulness and cost of wooden railways as a means of furthering the settlement of the country

Member, Standing Committee on Railways

Member, Select Committee to consider the expediency of altering and amending the existing municipal and assessment laws of Ontario

Member, Select Committee to consider the Petition of Isabel Mackenzie

Member, Select Committee to consider Bill 21 (To Protect Butter and Cheese Manufacturers)

Member, Select Committee to consider Bill 30, An Act for the Encouragement of Agriculture, Horticulture, Arts and Manufactures

Member, Special Committee to consider all petitions praying amendments to the Act Imposing a Tax on Dogs

Member, Special Committee to consider the Municipal and Assessments Act

Party affiliation(s)

Conservative Party