Ketchum Graham

Dates d’entrée en fonction et de départ

(élection générale)

Rôles

2e législature (7 décembre 1871 – 23 décembre 1874 )

Membre, Comité permanent des voies ferrées

Membre, Comité permanent des voies ferrées

Membre, Comité permanent des voies ferrées

Membre, Comité permanent des voies ferrées

1re législature (27 décembre 1867 – 25 février 1871 )

Membre, Comité permanent des voies ferrées

Membre, Comité permanent des voies ferrées

Membre, Comité permanent des voies ferrées

Membre, Select Committee to inquire into and report upon the endowment and utility of Upper Canada College and its relationship to the educational system

Membre, Select Committee to enquire into the usefulness and cost of wooden railways as a means of furthering the settlement of the country

Membre, Comité permanent des voies ferrées

Membre, Select Committee to consider the expediency of altering and amending the existing municipal and assessment laws of Ontario

Membre, Select Committee to consider the Petition of Isabel Mackenzie

Membre, Select Committee to consider Bill 21 (To Protect Butter and Cheese Manufacturers)

Membre, Select Committee to consider Bill 30, An Act for the Encouragement of Agriculture, Horticulture, Arts and Manufactures

Membre, Special Committee to consider all petitions praying amendments to the Act Imposing a Tax on Dogs

Membre, Special Committee to consider the Municipal and Assessments Act

Appartenance

Conservative Party