James K. Gordon

Dates of service

(general election)

Career details

33rd Parliament ( June 4, 1985 – July 31, 1987 )

Member, Standing Committee on Resources Development

Critic, Labour

Member, Standing Committee on Resources Development

Member, Select Committee on Energy

Member, Standing Committee on Public Accounts

Critic, Housing

Member, Standing Committee on Resources Development

Critic, Labour

Member, Select Committee on Energy

Minister of Government Services

32nd Parliament ( April 21, 1981 – March 25, 1985 )

Parliamentary Assistant to the Minister of Education, Colleges and Universities

Member, Standing Committee on General Government

Parliamentary Assistant to the Minister of Community and Social Services

Member, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on Regulations and Other Statutory Instruments

Member, Standing Committee on General Government

Member, Select Committee on the Ombudsman

Member, Standing Committee on Public Accounts

Parliamentary Assistant to the Minister of Health

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario