James George Currie

Riding

Location Dot IconWelland

Dates of service

(general election) (Parliament dissolved)

Riding representation

Welland

3rd Parliament

3rd Parliament

2nd Parliament

Career details

3rd Parliament ( November 24, 1875 – April 25, 1879 )

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

2nd Parliament ( December 7, 1871 – December 23, 1874 )

Member, Select Committee to consider Bill 22

Member, Select Committee to consider Bill 13

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Select Committee appointed to inquire into the working of the Tavern and Shop License Act of 1868, etc.

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Railways

Speaker

Member, Standing Committee on Standing Orders

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party