James Craig

Dates of service

(general election)

Career details

2nd Parliament (December 7, 1871 – December 23, 1874 )

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Railways

1st Parliament (December 27, 1867 – February 25, 1871 )

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Railways

Member, Select Committee to consider Bill 37 (To Amend the Jury law)

Member, Standing Committee on Railways

Member, Select Committee Re Petition of J.F. Wood and Others

Member, Special Committee to consider all petitions praying amendments to the Act Imposing a Tax on Dogs

Member, Standing Committee on Railways

Party affiliation(s)

Conservative Party