Jacques Noé René Fontaine

Dates of service

(general election)

Career details

34th Parliament (November 3, 1987 – July 30, 1990 )

Minister of Northern Development

33rd Parliament (June 4, 1985 – July 31, 1987 )

Member, Standing Committee on Government Agencies

Parliamentary Assistant to the Minister of Tourism and Recreation

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Member, Standing Committee on General Government

Minister of Northern Development and Mines

Minister of Mines and Northern Affairs

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party