Henry John Cody

Dates of service

(by-election)

Career details

15th Parliament (March 9, 1920 – May 10, 1923 )

Member, Select Committee on York Registry Offices

14th Parliament (February 16, 1915 – September 23, 1919 )

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Legal Bills

Minister of Education

Member, Standing Committee on Game and Fish

Party affiliation(s)

Conservative Party