Francis Cochrane

Dates of service

(by-election)

Career details

12th Parliament (February 16, 1909 – November 13, 1911 )

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Railways

Minister of Lands, Forests and Mines

11th Parliament (March 22, 1905 – May 2, 1908 )

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Public Accounts

Minister of Lands, Forests and Mines

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Railways

Minister of Lands and Mines

Party affiliation(s)

Conservative Party