Doug Galt

Dates of service

(general election) (not re-elected)

Career details

37th Parliament (October 20, 1999 – September 2, 2003 )

Commissioner, Board of Internal Economy

Chief Government Whip

Minister Without Portfolio

Parliamentary Assistant to the Minister of Enterprise, Opportunity and Innovation

Chair, Select Committee on Alternative Fuel Sources

Member, Select Committee on Alternative Fuel Sources

Vice-Chair, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Commissioner, Board of Internal Economy

Parliamentary Assistant to the Minister of Agriculture, Food and Rural Affairs

36th Parliament (September 26, 1995 – May 5, 1999 )

Member, Standing Committee on Resources Development

Member, Standing Committee on Resources Development

Parliamentary Assistant to the Minister of the Environment

Member, Select Committee on Hydro Nuclear Affairs

Member, Standing Committee on Resources Development

Member, Standing Committee on the Ombudsman

Parliamentary Assistant to the Minister of Environment and Energy

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario