David R. Cooke

Dates of service

(general election)

Career details

34th Parliament (November 3, 1987 – July 30, 1990 )

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Select Committee on Energy

Vice-Chair, Standing Committee on the Ombudsman

Member, Standing Committee on the Ombudsman

Member, Standing Committee on Estimates

Parliamentary Assistant to the Minister of Citizenship

Chair, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Chair, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

33rd Parliament (June 4, 1985 – July 31, 1987 )

Chair, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Member, Standing Committee on Government Agencies

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Chair, Select Committee on Economic Affairs

Member, Select Committee on Economic Affairs

Chair, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Select Committee on Economic Affairs

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Chair, Select Committee on Economic Affairs

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party