Alexander Fraser

Dates of service

(general election)

Career details

2nd Parliament (December 7, 1871 – December 23, 1874 )

Member, Select Committee appointed to inquire into the working of the Tavern and Shop License Act of 1868, etc.

Member, Select Committee to Inquire into the Case of John Montgomery

Member, Select Committee to inquire into the working of the tavern and shop license

1st Parliament (December 27, 1867 – February 25, 1871 )

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Printing

Member, Select Committee on Printing

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Select Committee to Examine the Affairs of the Toronto Hospital

Member, Select Committee to Frame Regulations for the Government of this House

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Printing

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party