Sam Oosterhoff (Niagara West)

Sam Oosterhoff headshot

Current parliamentary roles

Parliamentary Assistant to the Minister of Red Tape Reduction
Member, Standing Committee on Procedure and House Affairs

Current party

Progressive Conservative Party of Ontario

Contact information

Dates of service

(by-election) – present

Career details

43rd Parliament (June 2, 2022 – present )

Member, Standing Committee on Procedure and House Affairs
– present

Parliamentary Assistant to the Minister of Red Tape Reduction
– present

42nd Parliament (July 11, 2018 – May 3, 2022 )

Member, Select Committee on Emergency Management Oversight

Member, Select Committee on Emergency Management Oversight

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Parliamentary Assistant to the Minister of Education

41st Parliament (July 2, 2014 – May 8, 2018 )

Member, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on Government Agencies

Associate Critic for Research, Innovation and Science

Critic for Digital Government

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario
– present