Dipika Damerla

Headshot of Dipika Damerla.

Dates of service

(general election) (not re-elected)

Career details

41st Parliament (July 2, 2014 – May 8, 2018 )

Minister of Seniors Affairs

Minister Responsible for Seniors Affairs

Associate Minister of Health and Long-Term Care (Long-Term Care and Wellness)

Minister Without Portfolio

40th Parliament (November 21, 2011 – May 2, 2014 )

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Member, Standing Committee on General Government

Parliamentary Assistant to the Minister Responsible for the 2015 Pan/Parapan American Games

Parliamentary Assistant to the Minister of Tourism, Culture and Sport

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Member, Standing Committee on Public Accounts

Parliamentary Assistant to the Minister of Community and Social Services

Member, Standing Committee on Social Policy

Parliamentary Assistant to the Minister of Infrastructure

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party