William Craig

Dates d’entrée en fonction et de départ

(élection générale)

Rôles

2e législature (7 décembre 1871 – 23 décembre 1874 )

Membre, Comité permanent des projets de loi d'intérêt privé

Membre, Comité permanent des projets de loi d'intérêt privé

Membre, Comité permanent des projets de loi d'intérêt privé

1re législature (27 décembre 1867 – 25 février 1871 )

Membre, Comité permanent des projets de loi d'intérêt privé

Membre, Select Committee to inquire into and report upon the endowment and utility of Upper Canada College and its relationship to the educational system

Membre, Comité permanent des projets de loi d'intérêt privé

Membre, Select Committee to consider Bill 46 (To Prevent the Setting of Fires at certain seasons of the year)

Membre, Select Committee to consider Bill 48 (An Act for the better protection of game in Ontario)

Membre, Select Committee to consider Bill 20, An Act to Amend the Law as to Bills of Lading)

Membre, Select Committee appointed to examine in to the working of the common and grammar school system of Ontario

Membre, Comité permanent des projets de loi d'intérêt privé

Membre, Select Committee to determine the matter of the petition complaining of an undue election and return for the south riding of County Huron

Membre, Select Committee to consider Bill 30, An Act for the Encouragement of Agriculture, Horticulture, Arts and Manufactures

Membre, Comité permanent des projets de loi d'intérêt privé

Appartenance

Conservative Party