Yvonne O'Neill

Dates of service

(general election) (not re-elected)

Career details

35th Parliament (November 19, 1990 – April 28, 1995 )

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Member, Standing Committee on Social Development

Critic, Seniors' Issues

Member, Standing Committee on Social Development

Critic, Community and Social Services

Member, Select Committee on Ontario in Confederation

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Member, Standing Committee on General Government

Critic, Revenue

Deputy Opposition Whip

34th Parliament (November 3, 1987 – July 30, 1990 )

Chair, Standing Committee on Social Development

Member, Select Committee on Education

Member, Standing Committee on Social Development

Vice-Chair, Standing Committee on Social Development

Member, Select Committee on Education

Member, Standing Committee on Social Development

Parliamentary Assistant to the Minister of Education

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party