Yuri Shymko

Dates of service

(general election)

Career details

33rd Parliament ( June 4, 1985 – July 31, 1987 )

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Member, Standing Committee on the Ombudsman

Member, Select Committee on Retail Store Hours

Member, Select Committee on Retail Store Hours

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Member, Standing Committee on the Ombudsman

Member, Select Committee on the Environment

Member, Standing Committee on the Ombudsman

32nd Parliament ( April 21, 1981 – March 25, 1985 )

Parliamentary Assistant to the Minister of Community and Social Services

Member, Standing Committee on Social Development

Member, Standing Committee on Members' Services

Parliamentary Assistant to the Minister of Social Development

Chair, Standing Committee on Members' Services

Member, Standing Committee on Social Development

Member, Standing Committee on Members' Services

Chair, Standing Committee on Social Development

Member, Standing Committee on Social Development

Member, Select Committee on the Ombudsman

Member, Standing Committee on Social Development

Chair, Standing Committee on Social Development

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario