William Rabb Beatty

Dates of service

(general election)

Career details

9th Parliament (August 3, 1898 – April 19, 1902 )

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Standing Orders

8th Parliament (February 21, 1895 – January 28, 1898 )

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Railways

Member, Select Committee to consider Bills 113, 121, 125, 129, 130 and 134

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Standing Orders

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party

Liberal-Patron