William James Paul

Dates of service

(general election)

Career details

12th Parliament ( February 16, 1909 – November 13, 1911 )

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

11th Parliament ( March 22, 1905 – May 2, 1908 )

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Standing Orders

Party affiliation(s)

Conservative Party