Wayne Wettlaufer

Dates of service

(general election) (not re-elected)

Career details

37th Parliament (October 20, 1999 – September 2, 2003 )

Member, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on Government Agencies

Parliamentary Assistant to the Minister of Tourism and Recreation

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Parliamentary Assistant to the Chair of Management Board of Cabinet

Member, Standing Committee on Estimates

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Deputy Government Whip

36th Parliament (September 26, 1995 – May 5, 1999 )

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Member, Standing Committee on Estimates

Vice-Chair, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Member, Standing Committee on Estimates

Vice-Chair, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Member, Standing Committee on Estimates

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario