Wayne Lessard

Dates of service

(by-election) (not re-elected)

(general election) (not re-elected)

Career details

36th Parliament (September 26, 1995 – May 5, 1999 )

Member, Standing Committee on General Government

Critic, Privatization

Critic, Energy

Critic, Management Board of Cabinet

Member, Standing Committee on General Government

Critic, Education and Training

35th Parliament (November 19, 1990 – April 28, 1995 )

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Member, Standing Committee on Estimates

Parliamentary Assistant to the Minister of Environment and Energy

Parliamentary Assistant to the Chair of Management Board of Cabinet

Member, Standing Committee on Estimates

Parliamentary Assistant to the Minister of Colleges and Universities

Member, Standing Committee on Estimates

Parliamentary Assistant to the Minister of Financial Institutions

Party affiliation(s)

New Democratic Party of Ontario