Wayne Arthurs

Headshot of Wayne Arthurs.

Current parliamentary roles

Commissioner, Board of Internal Economy

Dates of service

(general election) (did not seek re-election)

Career details

39th Parliament ( November 28, 2007 – September 7, 2011 )

Member, Select Committee on the proposed transaction of the TMX Group and the London Stock Exchange Group

Member, Standing Committee on Public Accounts

Parliamentary Assistant to the Minister of Intergovernmental Affairs

Commissioner, Board of Internal Economy

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Parliamentary Assistant to the Minister of Finance

38th Parliament ( November 19, 2003 – September 10, 2007 )

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Member, Select Committee on Electoral Reform

Parliamentary Assistant to the Minister of Finance

Member, Standing Committee on Estimates

Member, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on Estimates

Parliamentary Assistant to the Chair of Management Board of Cabinet

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party